Међународни дан борбе против вршњачког насиља

У оквиру Пројекта Обогаћени једносменски рад, у нашој школи је у четвртак обележен Међународни дан борбе против вршњачког насиља. Циљ ове трибине је подизање свести ученика о проблему вршњачког насиља и указивање на значај промовисања толеранције, емпатије, поштовања различитости, развијања сарадње и оснаживање за ненасилно решавање конфликата. Присутне ученике и професоре прво је са значајем ове теме упознала професорка Мирјана Пејчић – Збиљић, психолог, а онда су ученице I2 разреда, Миља Стојановић и Ена Николић, говориле о томе шта је то вршњачко насиље, какво може бити, које су последице и како се може спречити. Приказани су и резултати мини истраживања које је спроведено у нашој школи на ову тему и заједнички се дискутовало о добијеним резултатима. Будући да начин на који изражавамо своје жеље, потребе и осећања може да повреди другу особу, један део трибине посветили смо упознавању ученика са асертивном комуникацијом, односно изражавањем жеља, потреба и осећања на начин којим штитимо своја права без повређивања друге особе.Присутнима су ученици I1 одељења: Теодора Тимилијић, Матија Јовановић и Матеја Маринковић приближили појам асертивности, облике интерперсоналног понашања, као и технике асертивне комуникације. На крају су сви заједно кроз различите примере животних ситуација проверили своју асертивност.

Међународни дан борбе против вршњачког насиља