Историјат

Зграда Гимназије 1923

Књажевац, година 2007. У срцу града, заштићена љубављу Књажевчана, пркоси деценијама Књажевачка гимназија- симбол духовности, расадник интелектуалаца и непресушни извор знања. Они који живе са својом гимназијом, а и за њу, неизмерно је воле и причају о њој…

Основана је далеке 1871. године у сиромашној вароши удаљеној од центра Србије и све време свога постојања је најзначајнија културна институција у Књажевцу.

Први писани документ, молба књажевачке општине министру просвете и црквених дела за отварање књажевачке дворазредне реалке потиче из 1869. године.

Одлука о отварању гимназијске реалке у Књажевцу донета је 1870. године и о тој одлуци Министарство извештава окружно начелство у Књажевцу 1. 12. 1870. год. (по старом календару). Школа је почела са предавањима 2. септембра 1871. године са 25 уписаних ученика.

Први постављени наставник књажевачке реалке био је суплент Миленко Обрадовић, који је предавао српски језик, рачун и земљопис. Поред њега, наставу су изводили и Андреја Богосављевић, учитељ, који је предавао цртање, краснопис и немачки језик и Никола Вељковић, вероучитељ, који је предавао свештену историју и црквено појање.