ЕКОГИМ

ЕКОГИМ је основан 2004. године, на иницијативу Књажевачке гимназије, преко пројекта који је одобрило Министарство просвете. На челу ЕКОГИМ-а налазе се председник Соколовић Јелена и секретар Милкић Милица, а секцију води професор биологије Накић Јагода.

Укупан број чланова у овој школској години 2012/2013. је 54 ученика од 1 до 4 разреда.

У оквиру ЕКОГИМ-а раде четири тима, и то:

Тим за еколошко просвећивање, који воде Игњатовић Кристина и Кинђер Јована.

Задатак овог тима је да припремају и организују предавања и трибине о актуелним темама из екологије.

Тим за истраживање, на чијем се челу налазе Милановић Милица и Динић Сандра.

Задатак чланова овог тима се састоји у томе да раде различита испитивања из области природних наука. Чланови овог тима израђују  истраживачке радове, са којима учествују на такмичењу  талената у регионалном Центру за таленте Бор.

Тим за уређење школске средине, којим  руководе Радојковић Гордана и Станисављевић Милица. Овај тим је задужен за уређење школског ентеријера и екстеријера и

Тим за информисање и сарадњу са медијима, који воде ученици Васиљ Кинђер ,Перцов Катарина и Миливојевић Марко. Они имају задатак да резултате до којих ЕКОГИМ дође презентују, како штампаним тако и електронским медијима.

Задаци ЕКОГИМА су:

– Стицање нових знања из области екологије и њихово прослеђивање

– Развијање сопствене одговорности о загађености наше средине и о томе на који начин можемо спречити то загађење

– Планирање и покретање акција на територији Општине Књажевац

– Сарадња са другим еко друштвима у граду, региону и републици

– Израда презентација о актуелним темама  ради вршњачке едукације у основним школама

– Одржавање радионица и трибина

Предавања која су одржана :

– Полно преносиве болести, предавач др. Драгана Митровић, лекар медицинског центра Књажевац

– Анорексија и булимија, предавач Јагода Накић, проф.биологије Књажевачке гимназије

– ,,Опланети се! Рециклирај!’’,предавач Марко Михајловић, представник ,,Зелене зоне­’’ Књажевац.

Акције у којима су наши чланови учествовали:

– Чишћење  коровске биљке амброзије на територији града и на местима која су прометна (дужином тока Тимока кроз град, поред пруге…)

– Лепша школа: сређивање учионица и њихово улепшавање сађењем биљног материјала

– Опремање еколошког кутка и стварање простора за рад секције

– Обележавање еколошких датума

– Чишћење дивљих депонија на територији наше општине

– Израда учионице на отвореном од рециклираног материјала

Трибине које су  одржане:

– Дан борбе против АИДС-а ,1. децембар (одржано предавање и квиз у коме су ученици проверили своје знање о СИДИ)

– Алергијске реакције: упоредо са акцијом чишћења амброзије одржана  и трибина о нежељеним реакцијама које ствара ова биљка

Реализоване радионице:

– Азбука екологије , ради еколошке едукације ученика